Najlepsze gry karciane dla dzieci

Lato w pełni. Cieszymy się sobą, korzystamy z uroków posiadania domu z ogrodem, czytamy mnóstwo książek i gramy w mnóstwo gier. 😉 Ale lato to nie tylko dom i ogród! To spacery na lody, wycieczki rowerowe na pikniki, czy podróże bliskie i dalekie. W związku z tym dziś pokażę Wam nasze ulubione gry karciane: takie, które doskonale sprawdzą się w domowym zaciszu, ale i takie, które bez problemu można zabrać ze sobą w każdą podróż. Na tyle małe, że zmieszczą się w damskiej torebce czy dziecięcym plecaku i z pewnością posłużą w restauracji, czekając na obiad, na plaży czy w trakcie podróży pociągiem. Zaczynamy!

Lato z komarami

Musiałam zacząć od tej typowo wakacyjnej pozycji! To nasza nowość: odkrycie tego lata, gramy każdego dnia! I choć sugerowany wiek to 7+ to nasza trzyletnia Klaritka jak ma ochotę to z odrobiną pomocy z naszej strony gra z nami. A jaką ma frajdę, gdy uda jej się wygrać!

Zasady gry: celem gry jest pozbycie się swoich kart wg określonych zasad. Kto to zrobi pierwszy wygrywa. Liczy się strategia, bo można dobierać, pasować, albo schodzić z kart, które mamy, musimy tylko wiedzieć co w tej rundzie opłaca nam się najbardziej. Zbieramy również punkty po każdej rundzie, ale uwaga: są to punkty ujemne! To jak, kto ma ochotę na lato z komarami? 😉
Wiek wg producenta: 7+
Wiek wg nas: 3+ z pomocą
Liczba graczy: 2 – 6 (ale im więcej tym ciekawej)


Uno FLIP!

Nie znam dzieciaków, które lubią karcianki, a nie znają Uno. W każdym razie: jeśli nie znasz zacznij od razu od Uno FLIP! To ciekawe urozmaicenie podstawowej wersji gry. A jeśli masz Uno i również masz ochotę na więcej to rzuć okiem na Uno FLIP! Wniesie odrobinę świeżości w to, co już znane.

Zasady gry: pozbywamy się swoich kart dokładając na stos kolor lub cyfrę, możemy również pogrążyć przeciwnika rzucając mu kartę specjalną typu +1, zmiana kierunku gry, a w tej wersji zmiana na rewers. Rozgrywka jest szybka, więc idealna na krótką przerwę w podróży czy oczekiwanie na zamówione dania w barze. Klaritka nie ogarnia, więc raczej nie dla młodszych przedszkolaków.
Wiek wg producenta: 7+
Wiek wg nas: 5+
Liczba graczy: 2-10 (nawet we dwójkę gra się przyjemnie)


Wirus

To nasze pandemiczne odkrycie: gdy tylko zaczął się lockdown nabyliśmy Wirusa (na szczęście tego karcianego) i graliśmy każdego dnia. Nawet gdy dzieci spały, sami lubiliśmy (nadal lubimy) strzelić szybką partyjkę. To rewelacyjna gra dla wszystkich od 6+. Dorośli bawią się przy niej równie dobrze jak dzieci. Jeśli zastanawiasz się nad jedną karcianką i nie wiesz co wybrać to niech to będzie właśnie Wirus.

Zasady gry: dobierasz, wymieniasz, lub dokładasz karty tak, aby wygrać. 😉 Proste? 😉 Twoim celem jest zebranie całego ciała (składającego się z czterech organów) szybciej od przeciwników. Musisz uważać na wirusy, którymi mogą zarazić cię pozostali gracze! I na złodziei organów, a także na niekompetentnych lekarzy! Pamiętaj też o szczepieniach, bo w ten sposób możesz zapobiec chorobom! Brzmi ciekawie? Sięgnij po Wirusa, gwarantuję, że nie pożałujesz.
Wiek wg producenta: 8+
Wiek wg nas: 6+
Liczba graczy: 2-6

Dzieci kontra Rodzice – Czego o sobie nie wiecie?

Fantastyczna gra rodzinna dla całej rodziny! Zupełnie inna od pozostałych karcianek. Tu chodzi przede wszystkim o wspólny czas i poznanie siebie nawzajem. Dobrze się przy niej bawimy, dziewczynki mają frajdę za każdym razem, gdy mogą dowiedzieć się czegoś nowego o sobie lub o rodzicach. Polecamy!

Zasady gry: dzielimy karty na dwie grupki: rodzice pytają dzieci i dzieci pytają rodziców, wybieramy numer pytania i… sprawdzamy jak bardzo się znamy! Ciepła, rodzinna gra, w której najmniej chodzi o to, kto wygrał (bo w zasadzie nie ma wygranych, przynajmniej u nas), a najbardziej o wspólny czas!
Wiek wg producenta: 6+
Wiek wg nas: 3+ (Klaritka całkiem sprawnie odpowiada na wiele pytań!)
Liczba graczy: min 2 (1 rodzic i 1 dziecko)

Dobble

Ile zainteresowań tyle różnych rodzajów tej gry: my mamy akurat wersję 1, 2, 3 dla młodszych dzieci. Szybka gra na refleks, spostrzegawczość i koordynację. Lubimy i gramy często, Klaritka ogarnia, choć grając z nią dostosowujemy wersję gry do jej możliwości (kooperacja a nie rywalizacja).

Zasady gry: znajdź pasujący element ze swojej karty z jednym z elementów na karcie, która jest wyłożona. Na każdej z kart musi być jeden identyczny element, brzmi banalnie? To spróbuj! Kto pierwszy ten lepszy!
Wiek we producenta: 3+
Wiek wg nas: 3+
Liczba graczy: 1- 5

Memory

Lubimy na tyle, że mamy w domu chyba z pięć różnych wersji tej gry. Tutaj prezentuję akurat ulubione wersje dziewczynek: Ptaki, Arka Noego i Jednorożce. Mamy jeszcze wersję bożonarodzeniową i ze zwierzątkami. A! Jeszcze z Krainy lodu przecież! A może i coś jeszcze? Zaliczam Memory do karcianek, bo każda gra to po prostu małe kartoniki czasem w o wiele za dużych pudełkach. Wystarczy wyjąć kartoniki i związać recepturką lub włożyć do woreczka strunowego i już można zabrać ze sobą w każdą podróż.

Zasady gry: potasuj i rozłóż karty obrazkiem do dołu, każdy z graczy losuje po dwie karty, gdy znajdzie parę – zabiera, gdy nie znajdzie – odkłada kartoniki na miejsce. Zwycięża oczywiście ta osoba, która zbierze najwięcej par. Zaskakujące jaką dzieci mają dobrą pamięć!
Wiek wg producenta: w zależności od producenta i wersji gry
Wiek wg nas: 3+
Liczba graczy: z powodzeniem nawet jedna osoba da radę grać, ale generalnie od 2 graczy

Czółko

Ostatnia z naszych karcianek, ale również przez nas lubiana. To taka trochę prosta wersja popularnej gry w kalambury. Odkryliśmy ją właśnie podczas urlopu w Tatrach, czekając na jedzenie w restauracji. Dzieci lubią, Klarcia całkiem trafnie odgaduje, odrobinę gorzej zadaje pytania, ale bawimy się wszyscy.

Zasady gry: wybieramy jedną z ośmiu kategorii gry, następnie losujemy jedną kartę i przykładamy sobie do czoła bez wcześniejszego spoglądania na nią. Zadaniem pozostałych uczestników gry jest opowiedzieć mi o tym, co mam na karcie w taki sposób, aby udało mi się odgadnąć co mam na czole. Gra świetnie ćwiczy opowiadanie, konstruowanie krótkich wypowiedzi, zadawanie pytań.
Wiek wg producenta: 6+
Wiek wg nas: 3+ wybrane kategorie
Liczba graczy: minimum 2 osoby

To by było na tyle, jeśli chodzi o nasze gry karciane. W następnych wpisach podzielimy się planszówkami i innymi grami, które umilają nam wakacyjne dni, a także pokażę od jakich pozycji nasze dziewczynki w ogóle zaczynały przygodę z grami planszowymi. Tymczasem miłych rozgrywek rodzinnych!

Dodaj komentarz

Blog na WordPress.com.

Up ↑